Teknik Bilgiler

Giriş :

Muhtemelen herkes üzerinde çok durmamış olmakla birlikte cep telefonları, televizyon vb cihazların radio dalgalarını kullanan cihazlar olduğunu bilmektedir. Bununla birlikte çok az insan, elektronik mühendislerinin dahi çok az bir kısmı bu konu hakkında derinlemesine bilgi sahibidir.

Bu bölümde aktarılan bilgiler daha çok RF modül kullanarak kablosuz ekipmanlar tasarlamak istiyenlere yardımcı olamka niyeti ile hazırlanmıştır. Umarız araştırma vb amaçlarla okuyanlar içinde faydalı bir kaynak işlevi görür.
Bu bilgileri mümkün olan tüm okuyucular tarafından anlaşılır kılabilmek için fazla formül kullanmadan şekiler yardımıyla vermeye çalıştık.

Bir RF ürün tasarım çalışmasına başlamadan önce bu bilgilerden faydalanılması, tasarım süresinin kısaltılması için çok yararlı olacaktır.

 

Kablosuz Teknoloji

Kablosuz Teknoloji (Radio Frequency-RF) diye tanımlanabilecek ticari-mühendislik faaliyet alanı; 3 Hz ile 300 GHz spectrum içerisinde elektromanyetik dalgaların kullanılması-işletilmesidir.

 

Genel olarak spektrum ve kullanım alanları aşağıdaki toblo ile özetlenmiştir.

 

Band İsmi

Frekans Aralığı

Temel Uyglamalar

VLF

3kHz ~ 30kHz

 

LF

30kHz ~ 300kHz

Vessel / Airplane beacon

MF

300kHz ~ 3MHz

AM radio,
Marine radio,
Amateur radio

HF

3MHz ~ 30MHz

Shortwave broadcasting,
Marine / Air radio,
Amateur radio

VHF

30MHz ~ 300MHz

TV, FM,
Fire radio, Police radio,
Disaster PA radio network

UHF

300MHz ~ 3GHz

Low power radio,
Mobile-phone,
Taxi radio,
Amateur radio,
TV, Wireless LAN

SHF

3GHz ~ 30GHz

Satellite broadcasting,
Radar

EHF

30GHz ~ 300GHz

Satellite broadcasting,
Radio astronomy,
Radar

 

Radyo dalgalarının uzay boşluğunda yayılım hızları ışık hızı olan 300,000 km/sn eşittir. Bu hız, konektör, kablo gibi iletkenler üzerinde çok düşük bir miktarda düşebilir. Radyo dalgalarının dalga boyu bu bilgi sayesinde aşağıdaki formül ile bulunabilir.

 


λ (lambda) = dalga boyu (m)

f = frekans (Hz)

C = Radio dalga hızı (3x108)

 

Kablosuz bir cihaz ile iletişim kurabilmek için bulunulan noktaya ilgili radyo dalgalarının ulaşıyor olması gereklidir. Her ne kadar radyo dalgalarının o noktada bulunup bulunmaması yayın yapan antenin uzaklığı ile ilgili olsada, radyo dalgalarının gücü ve tespiti aslında o noktadaki elektriksel alanın yoğunluğu ile ilgilidir.

 

Radyo dalgalarının ilerlemesinin anlaşılabilmesi için, başlama noktasında sanal bir referans anten olduğu kabul edilir. Bu teorik antene izotropik anten denir. Bu, uzay boşluğunda, her yönde eşit miktarda yayılım yapan sanal bir kaynak olarak kabul edilir.